Svein Roger har skrevet litt om Gutter 2000s tur til Gøteborg.
Les mer nedenfor.
Slitne gutter etter siste kamp i Gøteborg. Bak fra venstre: Sondre Hanssen (trener), Tobias Bråten, Magnus Ekaas, Håkon Trume, Anders Minde og Svein Roger Eriksen (trener). Foran fra venstre: Christopher Lunde (kaptein), Michael Sarkkinen, Håkon Rolfsøn og Tommy Stenberg
Lærerike kamper i Gøteborg for Hønefoss BBKs gutter.
Tradisjonen tro deltok Hønefoss BBK med lag i Nord Europas største basketballturnering i Gøteborg nylig. Siden årets turnering kom noe i ”konflikt” med både 17. mai, konfirmasjoner og eksamensfor-beredelser, stilte klubben kun med gutter 2000 denne gangen. Med en innleid minibuss med godt lydanlegg og ellers god komfort, ble det en sosialt flott opplevelse der allsangen var neste like god som basketballspillet. Med kampopphold på et par måneder, ble den første kampen ”tung”. Svenske Høgsbo ble for sterke. Den første omgangen ble forholdsvis jevn med ledelse 11-6 til Høgsbo. I andre omgang ble det mange såkalte ”turn-overs” på HBBKs gutter, slik at det ble tap 46-15. I den andre kampen mot svenske Bollstanæs begynte spillet å sitte bedre for gutta, men dessverre ble det tap på 41-32. Dagen etter visste man at det ville bli en tøff kamp mot Alvik, som hadde vunnet sine to første kamper klart. Dette ble den kampen der HBBK-gutta fikk vist hva som egentlig bor i dem. Med et tett og godt forsvar og gode kombinasjoner i angrep, ble nok seierssikre svensker tatt noe på senga. HBBK ledet lenge i første omgang, men på slutten fikk Alvik tilrevet seg en 3-poengs ledelse. Starten på andre omgang ble også bra på HBBK, men kreftene tok slutt med vel 5 minutter igjen, og Alvik dro i fra med noen fantastiske ”fast-breaks”. En sterk avslutning med et par flotte 3-poengere i tillegg, ga Alvik en trygg seier på 39-22. Likevel, var dette en meget god kamp av HBBK-gutta. Laget gikk til B-sluttspillet, og der møtte de Bygdøy. Etter en førsteomgang der det ble mye bom og 16-10 til Bygdøy, skjerpet gutta seg i annenomgangen og slo Bygdøy 28-9 i denne omgangen. En solid seier på 38-25 sendte laget inn i kamp mot Sundsvall. Etter en jevn start, dro svenskene ifra. Innsatsen var det ikke noe å si på, men millimeterne var så absolutt ikke på HBBKs sin side i denne kampen. Ved kampslutt ble det høflig takket for kampen med sifrene 37-21 lysende på tavla.
Etter 5 fine basketballkamper med topp innsats, sitter gutta igjen med inntrykket av at de svenske lagene jevnt over er på et høyere nivå, men hadde HBBK hatt med seg sin høyeste spiller, Simen Sulland, ville nok et par av kampene blitt mye jevnere, men skade forhindret ham i å være med denne gangen. Flere timers besøk på Liseberg i flott vær, var også en god opplevelse å ta med seg på hjemveien.